وزارت آموزش و پرورش: با حذف دختران تصویر را خلوت کردیم

در پی انتقادها و اعتراض‌ها به حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، وزارت آموزش‌پرورش این اقدام را با «نظرات زیباشناسانه و روانشناسانه کارشناسان برای خلوت‌کردن تصویر» مرتبط دانست.

Cover I Schulbuch im Iran

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در اطلاعیه‌ای به انتقادها به حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی واکنش نشان داد و این حذف را به شلوغ‌ بودن تصویر مرتبط دانست.

در این اطلاعیه آمده است: «از آنجا که تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده درآن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا‌شناسی و روانشناسی بخش‌های مختلف کتاب را بررسی می‌کنند بر این بوده است که تصویر خلوت‌تر گردد.»

اطلاعیه در ادامه با استناد به تصاویری از دختران که هنوز در صفحات داخلی کتاب موجود است، شائبه زن‌ستیزی را در حذف تصاویر دختران از روی جلد کتاب بی‌أساس دانسته، ولی توضیحی نداده که چرا تنها دو دختر حذف شده‌اند و هیچ پسری مشمول این حذفیات نشده است.

تصاویر مقایسه‌ای از کتاب ریاضی سوم دبستان چاپ ۹۸ و ۹۹ که در روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست شده حکایت از آن دارند که  تصویر دختران از روی جلد کتاب سال ۹۹ حذف شده است. نگاهی به  سایت «پایگاه کتاب‌های درسی» و بررسی تصویر جلد کتاب‌ها نیز بر درستی این موضوع دلالت دارد.

نسیم بهاری تصویرگر جلد این کتاب هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «این طرح را چند سال پیش برای کتاب ریاضی سوم دبستان کشیده بودم. طرح اصلی هم کلی ممیزی (سانسور) خورد و اجازه ندادند یکی از دخترها بالای درخت باشد! در طرح اولیه جلد کتاب ریاضی سوم دبستان نیز مقام‌های وزارت آموزش و پرورش حتی جایی گفته بودند که انگار یکی از دخترهای روی جلد در حال رفتن به سمت یکی از پسرهاست که او را بغل کند، پس «طرح را اصلاح کنید».»

در سال‌های گذشته نیز تغییرات در کتاب‌های درسی بحث‌انگیز بوده است و منتقدان این تغییرات را به نوعی از نگاه انحصارگرا و ایدئولوژیک به تاریخ، هنر و نیز حقوق زنان مرتبط دانسته‌اند. حذف سرگذشت پادشاهان از کتاب‌های تاریخ یا چند شعر از شعرای معاصر از کتاب‌های ادبیات از جمله این تغییرات بوده‌اند. اعتراضات به این تغییرات کمتر محلی از اعتنا یافته‌اند و حذف و «خلوت‌سازی‌ها» پیوسته ادامه یافته‌اند.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: