پژوهشگر هوانوردی: ایران هنگام شلیک موشک به هواپیمای اوکراین ‹اختلال پارازیتی ایجاد کرد و ردیاب هواپیما را از کار انداخت›

یک هفته‌نامه کانادایی به نقل از یک پژوهشگر هوانوردی گزارش کرده است که مقامات سپاه پاسداران به هنگام سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر فراز ایران و در ارتباط با واحد سیستم پدافند دفاعی «تور ام ۱» از تکنولوژی جنگی ایجاد اختلال پارازیتی (Electronic Warfare Jamming Technology) استفاده کرده‌اند. از این سیستم پدافندی در سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین استفاده شده است.

به گفته آندره میلن، سپاه پاسداران «همه فرکانسها و سیستم‌های جی پی اس و فرستنده‌های ردیاب اضطراری (ای ال تی )» هواپیمای اوکراینی را خاموش کرده و همزمان به استفاده از تکنولوژی ایجاد اختلال پارازیتی در منطقه ادامه داده تا «نیروهای سپاه بتوانند به محل سقوط برسند و به طور فیزیکی فرستنده‌های ردیاب اضطراری (ای ال تی) را از کار بیندازند.»

سیستم ای ال تی، پس از برخورد اولین موشک به پرواز پی اس ۷۵۲، سیگنالهایی را به شبکه جهانی اضطراری ماهواره‌ای، ارسال کرده بود.

به گزارش هفته نامه «گینگ ویکلی سنتینل»، آقای میلن نتایج این تحقیق خود را به وزارت دادگستری اوکراین داده و در گزارش خود به متن مکالمات دو خلبان در داخل کابین اشاره کرده و گفته «آنها درست قبل از اینکه موشک اول اصابت کند، از اختلال در شبکه جی پی اس متعجب و نگران شده بودند. «

به گفته آقای میلن،»سپاه پاسداران دارای تجربه زیادی در استفاده از تکنولوژی ایجاد اختلال پارازیتی است و بارها از این فن‌آوری در کشتی‌های مورد استفاده ایران و فعالیت‌های خود استفاده کرده است.»

آقای میلن این اقدام سپاه را حمله «از قبل برنامه‌ریزی» شده موشکی به پرواز شماره پی اس ۷۵۲ از سوی ایران خوانده است.

«سپاه به عمد هواپیما را سرنگون کرده است«

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید

پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

گزارش این هفته نامه کانادایی حدود یک هفته پس از آن منتشر شده است که دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در مصاحبه‌ای با روزنامه گلوب اند میل کانادا گفت که «وی معتقد است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ‹به عمد ‹ هواپیمای مسافری این کشور را سرنگون کرده تا از رویارویی نظامی با آمریکا جلوگیری کند.»

روزنامه گلوب اند میل به نقل از اولکسی دانیلوف که بر تحقیقات اولیه اوکراین درباره سقوط هواپیما نظارت داشته، گزارش کرد که «خودداری ایران از اجازه دادن به بازرسان بین‌المللی برای دسترسی به شواهد، او را متقاعد کرده که ایران ‹به عمد ‹ هواپیما را ساقط کرده است.»

روز هشتم ژانویه ۲۰۲۰، بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا، ایران پایگاه موشکی آمریکا در عراق را هدف قرار داد. چند ساعت بعد تمام ۱۷۶ سرنشین پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین در اثر شلیک دو موشک سپاه در آسمان ایران کشته شدند. واقعه‌ای که ایران در ابتدا انکار می‌کرد و اشتباه فنی می‌خواند.

با گذشت بیش از یک سال از آن واقعه و ارائه گزارش ایران، دو کشور کانادا و اوکراین با رد آن گزارش گفته‌اند که ایران واقعیات را انکار می‌کند.

آقای دانیلوف به مارک مکینن، خبرنگار گفت که «ایران به کسی اجازه نداده که این فاجعه را بررسی کند و هر تحقیقی را متوقف یا کند کرده است. اینکه خودشان دارند تحقیق می‌کنند، باعث تعجب است البته این را مودبانه می‌گویم… وقتی می‌گویند که این تصادفی بوده، من باور نمی‌کنم. این عمدی بوده و یک حمله با قصد قبلی.»

اولکسی دانیلوف به عنوان مسئول تیم تحقیقات از شورای امنیت ملی در ماه فوریه به ایران سفر کرد و با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد. اکنون پیگیری تحقیقات به وزارت خارجه کشورهای اوکراین و کانادا و بریتانیا، افغاستان و سوئد سپرده شده که شهروندانشان در آن پرواز کشته شدند.

او گفته است: «از هشت ژانویه پارسال، این سوال در ذهنم است که ‹چرا این کار را کردند؟› اگر پرواز ام‌اچ۱۷ مالزی یادتان باشد، که روس‌ها با دستور نظامی به آن شلیک کردند، عملیات‌های نظامی بعد از شلیک متوقف شد، چون تمام جهان روی این موضوع متمرکز شد که چه اتفاقی افتاد.»

آقای دانیلوف با استناد به اینکه به هواپیمای اوکراین هم با همان تجهیزات نظامی روسی شلیک شده و دو کشور روابط نزدیکی با هم دارند، می‌گوید «اگر از این منظر به ماجرای شلیک به هواپیمای اوکراین در ۸ ژانویه نگاه کنیم، سلیمانی ترور شده بود و وقوع یک جنگ انتظار می‌رفت. بعد از شلیک به هواپیمای اوکراین و کشتن شهروندان ما در میان سایر شهروندان، این [جنگ کامل] از اولویت اول به اولویت دهم سقوط کرد.»

مارک مکنین، خبرنگار گلوب اند میل مستقر در اوکراین می‌گوید: «کانادا در این نظر که ایران به عمد و برای جلوگیری از جنگ به هواپیما شلیک کرده، با آقای دانیلوف هم‎‌نظر نیست هرچند نتیجه تحقیقات از سوی ایران را نپذیرفته است.»

اوکراین و کانادا ماه پیش گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در مورد سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین بر فراز تهران را رد کردند.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران در گزارش خود گفته یک اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هواپیما را «به اشتباه» نیروی متخاصم شناسایی و بدون اجازه فرماندهان، موشک‌ها را شلیک کرده است.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: