اعتراضات ایران؛ گزارش‌ها درباره پیدا شدن ‹اجسادی در برخی سدها و دریاچه‌ها›

برخی گزارش های غیررسمی از کشف چند جسد در سدها، دریاچه‌ها و رودخانه‌های چند منطقه ایران از جمله در کردستان و رودخانه کارون اهواز حکایت دارد. گفته می‎شود که این اجساد به کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان ماه امسال تعلق دارد.

صحنه اعتراض در مریوان جایی که گفته می شود بیش از ۱۰ نفر کشته شده اند
توضیح تصویر،صحنه اعتراض در مریوان جایی که گفته می شود بیش از ۱۰ نفر کشته شده اند

برخی گزارش های غیررسمی از کشف چند جسد در سدها، دریاچه‌ها و رودخانه‌های چند منطقه ایران از جمله در کردستان و رودخانه کارون اهواز حکایت دارد. گفته می‎شود که این اجساد به کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان ماه امسال تعلق دارد.

ژیار گل، خبرنگار بی بی سی، می گوید چند منبع به او گفته اند که روز جمعه گذشته اجساد پنج نفر در سد قشلاق یا همان «وحدت» در سنندج کشف شده است. اسامی این افراد هم در شبکه های اجتماعی منتشر شد اما از آنجایی که بی‌بی‌سی به طور مستقل قادر به تایید این خبر نیست، اسامی این افراد را منتشر نمی کند.

گفته می شود که این افراد از زمان اعتراضات اواخر آبان ماه مفقود بوده اند.

همچنین گزارش ها حاکیست که دریاچه زریبار مریوان جسد یک نفر پیدا شده است.

مقام های ایرانی هنوز درباره این گزارش ها اظهار نظر نکرده اند؛ آنها همچنین در روزهای اخیر از اعلام تعداد کشته ها خودداری کرده اند.

بسیاری از منابع و خبرنگاران در داخل ایران به دلیل شرایط حاکم جرات ندارند درباره دانسته های خود صحبت کنند چون ممکن است تلفن های آنها تحت شنود باشد.

همچنین عکس هایی در شبکه های اجتماعی از اجساد خارج شده از آب منتشر شده است.

ژیار گل می گوید فعالان حقوق بشر احتمال می دهند این افراد پیش از انداخته شدن به آب زیر شکنجه کشته شده اند یا حتی به طور صحرایی اعدام شده اند.

اعتراض های ایران بعد از اعلام افزایش شدید قیمت بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان شروع شد و چند روز ادامه داشت.

مقام های ایران اینترنت در این کشور را از روز ۲۶ آبان تا سوم آذر ماه تقریبا به طور کامل قطع کردند.

اعتراضات آبان ماه در اصفهان
توضیح تصویر،اعتراضات آبان ماه در اصفهان

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل یک روز پیشتر در گزارشی نوشت که تاکنون توانسته کشته شدن ۳۰۴ در برخورد با اعتراضات آبان ماه را تایید کند.

عفو بین الملل گفت تصاویر ویدئویی که این سازمان اصالت آنها را تایید کرده نشان می دهد که نیروهای امنیتی به روی معترضان غیرمسلح آتش گشودند، به روی کسانی که خطری آنی متوجه کسی نمی کردند.

این سازمان همچنین نسبت به وضعیت هزاران بازداشتی در جریان اعتراضات یا پس از آن ابراز نگرانی می کند و خواستار آزادی فوری آنها می شود.

این سازمان می گوید مصاحبه با ده ها نفر در داخل ایران نشان داده که مقام های ایرانی چطور بازداشتی ها را در انزوای کامل از جهان بیرون نگاه داشته اند و آنها را در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار داده اند.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: