اشاعه فرهنگ تقدس بخشی به مقام والدین

به دنبال انتشار خبر قتل فجیع بابک خرمدین، خواهر او و شوهر خواهر او توسط پدر و مادر آقای خرمدین، خشونت خانگی بار دیگر از مباحث مطرح در شبکه های اجتماعی شده است.

به نظر میرسد در کنار اشاعه فرهنگ تقدس بخشی به مقام والدین، سکوت فرزندانی که قربانی این نوع خشونت توسط والدین خود هستند در بسیاری موارد ریشه در عدم وجود قوانین پیشگیرانه جدی داشته باشد.

روز گذشته فخرالدین جعفرزاده، رئیس سابق دادسرای جنایی تهران در خصوص پرونده قتل بابک خرمدین توسط پدر و با مشارکت مادرش، با بیان اینکه طبق قانون مجازات اسلامی برای مادر تحت عنوان مشارکت در قتل مجازات بیشتری از قاتل تعیین می شود، گفت: پدر قاتل مشمول قانون ۶۱۲ قصاص نمی شود و ۳ تا ۱۰ سال حبس دارد، مادر اگر معاون باشد مشمول ماده ۱۲۷ قانون مجازات اسلامی می شود و بیش از ۱۵ سال حبس خواهد داشت.

در کنار این اظهار نظر احتمال میرود برخورد قضایی با عاملان این سه قتل دستکم به دلیل قتل همسر سابق دختر خانواده، متفاوت باشد.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: