نوید افکاری؛ ‹در شب اعدام چه گذشت؟›

آخرین مکالمه نوید افکاری با خانواده تنها جمعه شب ۲۱ شهریور و چند ساعت قبل از مرگ بوده است. نزدیک ۱۰ روز قبل از این تلفن، نوید افکاری به همراه دو برادر دیگرش (وحید و حبیب) با ضرب و شتم شدید ماموران زندان، به انفرادی برده شدند.

تماس خانواده از پنجشنبه سیزدهم شهریور با سه برادر قطع ‌شده بود.

۱۵ شهریور

سوال‌های زیادی درباره شرایط این سه برادر در سلول انفرادی – پیش از اعدام نوید افکاری – مطرح شده بود. منابعی در خانواده، روایت وحید افکاری از آن چند روز را برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده‌اند: «صبح شنبه که شنیدم نوید را بردند، رفتم تو کریدور مرکزی و نوید را صدا می‌زدم. می‌گفتم کاکو (داداش) نوید، کجا بردنت؟ و از مسئولان زندان می‌پرسیدم کجا بردیدش؟»

وحید به خانواده گفته است: «حبیب که از بندش داشت می‌رفت سمت سالن ملاقات هم صدای من را شنید. در همین لحظه یکی از مسئولان زندان تماس گرفت که گارد زندان بیاد. خادم‌الحسینی [از ماموران زندان] همراه بیشتر از ۲۰ نفر آمدند و بدون اینکه حرفی بزنند یا ما چیزی بگوییم، شروع کردند به کتک زدن من و حبیب.»

وحید افکاری گفته است که دوربین زندان همه این صحنه‌ها را «ضبط» کرده است. وی گفته است: «خیلی زدند. به قصد کشتن می‌زدند. حبیب را خیلی بیشتر از من زدند و در خلال این کتک زدن‌ها دائم فحش‌های بد می‌دادند.»

وحید افکاری گفته که نگهبانان زندان سپس به آنها «دستبند و پابند» زدند و آنها را به «زیرزمین» و به «انفرادی» منتقل کردند. به گفته وحید، او و دو برادرش (حبیب و نوید) در «سلولهای ۲ و ۳ و ۴ » نگهداری می‌شدند که «سلول من تقریبا زیر جایی بود که اعدام می‌کنند.»

۱۶ شهریور

خانواده برادران افکاری که از قطع تماس با آنها نگران هستند به مقابل زندان می‌روند با امید گرفتن خبری درباره سه برادر زندانی. در تماسی چند ثانیه‌ای نوید می‌گوید که مورد «ضرب و شتم» قرار گرفته‌اند و می‌گوید که خواسته است که آنها را به «پزشکی قانونی» بفرستند و اضافه می‌کند که زندان از «تحویل برگه شکایت هم خودداری می‌کند.»

چهارشنبه ۱۹ شهریور

پدر و مادر برادران افکاری نامه‌ای به رییس قوه قضاییه می‌نویسند و در آن می‌گویند که «یکی از ابتدایی‌ترین حقوق آنها این است تا آثار ضرب و شتم در بدنشان هست، دستور بفرمایید آنها را به پزشکی قانونی اعزام کنند.»

وحید افکاری گفته است که روز چهارشنبه (۱۹ شهریور) آنها را برای معاینه به پزشکی قانونی فرستادند و افزوده است که رئیس دادگستری استان فارس هم حضور داشته است.

به گفته وحید در این چند روز برخی از «کبودی‌ها و جراحت‌ها تا حدودی خوب شده بود که آنهارا ثبت نکردند. برای من ۴ مورد ثبت کردند و برای حبیب حدود ۶ مورد، ولی برگه نوید را که دیدم جا خوردم، کاملا پر بود؛ بیش از ۱۵ مورد که ثبت شده بود.»

جمعه ۲۱ شهریور

وحید گفته است: «جمعه شب به ما گفتند می‌خواهند ما را به تهران انتقال بدهند و افزودند که اگر می‌خواهید، بگویید تا مادرتان بیاد به دیدنتان که ما گفتیم در آن ساعت شب اذیت می‌شنوند و نیازی نیست و تلفن کافیست.»

به دنبال این مکالمات وحید افکاری به پدرش، حبیب به همسرش و نوید به دیگر برادرشان سعید زنگ زد .

وحید افکاری در ادامه روایت خود از آن شب به بستگانش گفته است که نیمه شب ماموران زندان آمدند و گفتند که «وقت رفتن به تهران است. اول نوید را بردند و من منتظر بودم که ما را هم ببرند، حبیب گفت صدای کتک زدن و درگیری می‌آید که ناگهان من صدای کشیده شدن سکوی صفحه اعدام را شنیدم … و کمی بعد ماموران آمدند و گفتند تسلیت می‌گوییم، نوید اعدام شد.»

اعلام خبر اعدام نوید افکاری واکنشهای بسیاری را در ایران و خارج از آن برانگیخت و به دلیل شیوه اعلام ناگهانی خبر اعدام و آثار ضرب و جرح بر روی بدن نوید افکاری این شک مطرح شد که وی اعدام نشده و به دلیل شکنجه جان داده است.

شنبه ۲۲ شهریور

نوید افکاری کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی روز شنبه ۲۲ شهریور – ۱۲ سپتامبر – علیرغم درخواست های گسترده از سوی ایرانیان و چهره های خارجی اعدام شد. دولت ایران نوید افکاری را که بعد از اعتراضات سال ۹۷ شیراز بازداشت شده بود به قتل متهم کرده بود، اتهامی که آقای افکاری قویا رد می‌کرد.

شنبه صبح در حالیکه یکی از برادران افکاری به همراه مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار، از تهران عازم شیراز بودند با هدف گرفتن رضایت از خانواده مقتول، خبر اعدام نوید منتشر شد.

نزدیک به دو ماه است خانواده افکاری خواهان رسیدگی به پرونده ضرب و شتم فرزندانشان در زندان هستند که مطابق قانون سازمان زندان ها مسئول سلامت و امنیت آنها است. آنها همچنین خواهان بازگرداندن وحید و حبیب به بند عمومی هستند.

برادران افکاری گفته‌اند شکایتشان از ضرب و شتم به صورت شفاهی و کتبی به دست مسئولان زندان رسیده است. مسئولان زندان هم به خانواده گفته‌اند این شکایت دریافت شده اما در مراجعه به دادستانی شیراز به خانواده گفته شده هیچ شکایتی در دادسرای استان ثبت نشده و صحبت مقامات زندان صحت ندارد.

۲۸ مهرماه

پدر و مادر نوید افکاری ۲۸ مهرماه و در نامه‌ای دیگر اینبار به قاضی ناظر بر زندان عادل آباد شیراز خواهان رسیدگی به شکایتشان درباره شکنجه سه پسرشان و همچنین ادامه بی‌مورد انفرادی حبیب و وحید شده‌اند.

آنها در نامه خود گفته‌اند: «در صورت ثبت شکایت، مدارک آن را تحویل دهید تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد و اگر ثبت نشده، دلیل جلوگیری از ثبت شکایت را توضیح دهید. اگر تصمیم گیرنده شما هستید علاوه بر ارجاع فوری آنها به بند عمومی، دلایل تحمیل انفرادی و شرایط شکنجه آنها را توضیح دهید و اگر تصمیم گیرنده شما نبوده‌اید، مقامی که به شما دستور این اقدامات را داده، معرفی کنید.»

۱ آبان

مراسم چهلم نوید افکاری چند روز گذشته برگزار شد و باز هم به نوید و حبیب افکاری اجازه حضور در مراسم داده نشده است و براساس گزارشها آنها همچنان در انفرادی هستند.

۳ آبان

بهیه نامجو، مادر برادران افکاری، به ریاست سازمان زندان ها بار دیگر اعلام شکایت می‌کند.

او در این نامه نوشته است: «ملت شریف ایران.. خانواده افکاری در روزهای گذشته نه تنها عزادار پسری هستند که در پرونده‌ای با ده‌ها سوال بی جواب اعدام شد که حالا در راهروهای اداره های مختلف قوه قضاییه سرگردانند که سرنوشت دو پسرشان که بیش از ۵۰ روز است بدون دلیلی مشخص در انفرادی هستند و مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند چیست؟ می‌خواهند بدانند کدام نهاد قرار است پیگیر شکایت آنها باشد و مستندات از جمله فیلم دوربینی که خشونت ماموران زندان علیه برادران افکاری را ثبت کرده به کجا فرستاده شده؟»

سازمان زندان‌ها می گوید شکایت آنها ثبت شده مراجع دیگر قوه قضاییه از جمله دادسرا و دادستانی و دادگستری استان فارس نه تنها پاسخگو نیستند که می گویند شکایتی هم ثبت نشده است.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

One thought on “نوید افکاری؛ ‹در شب اعدام چه گذشت؟›

  1. مطلب عالیه فقط یک جا نوشته شده که به نوید و حبیب اجازه ی شرکت در مراسم نوید داده نشد. که باید نوشته میشد به وحید و حبیب اجازه ی شرکت در مراسم نوید داده نشد.

    لایک

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: