آخرین وضعیت زنان زندانی سیاسی در زندان های ایران

زندانیان سیاسی مریم اکبری منفرد و آتنا دائمی در پی پرونده سازی جدید که در دوران حبس برای آنها گشوده شده در تاریخ ۱۰ شهریور ۹۹ دادگاهی خواهند شد.

اتهامات مطرح شده علیه این دو زندانی سیاسی اخلال در نظم زندان اوین از طریق سر دادن شعار علیه رژیم می باشد.

مریم اکبری منفرد یازده سال است که در زندان حتی بدون یک روز مرخصی به سر می برد. وی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ بازداشت و به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم می باشد.

آتنا دائمی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۴ در دادگاه انقلاب تهران به ۱۴ سال حبس محکوم شد. پس از تجدید نظر در دادگاه حکم وی به ۷ سال کاهش پیدا کرد. پس از اتمام دوران محکومیتش مجددا طی پرونده سازی جدید به ۳ سال و هفت ماه زندان محکوم شد.

پنج سال حبس برای یک فعال حقوق زنان

روز ۲۲ مرداد ۹۹ دادگاه انقلاب سنندج برای فعال حقوق زنان هاجر سعیدی ۵ سال حبس تعلیقی به مدت چهار سال صادر کرد. دادگاه وی بدون حضور وکیل برگزار شد.

اتهام خانم سعیدی شرکت در تجمعات غیرقانونی و ارتباط با فعالین کارگری عنوان شد. بر اساس حکم دادگاه او می بایست هر ۴ماه یکبار خود را به اداره اطلاعات سنندج معرفی کند.

هاجر سعیدی تا کنون چندین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. آخرین تاریخ بازداشت وی ۱۸ خرداد ۹۹ بود.

احضار و بازداشت فعال مدنی به دلیل کمک های مردمی

در تاریخ ۲۵ مرداد ۹۹ توران حمل زهی از فعالان مدنی بلوچستان توسط اداره اطلاعات سپاه احضار شد. اطلاعات سپاه از این فعال مدنی خواست تا در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۹ خود را به این سازمان معرفی کند. دلیل این احضار هنوز مشخص نیست.

توران حمل زهی از فعالان مدنی اهل سیستان و بلوچستان است که در امور خیریه از جمله کمک به خانواده های فقیر برای ساختن خانه، مشارکت و جذب خیر برای ساخت چندین مدرسه و کمک به سیل زدگان دی ماه ۹۸ در این استان فعالیت زیادی کرده است. وی متأهل و دارای چند فرزند است.

اعتصاب غذای شهناز صادقی فر به همراه دختر ۱۷ ساله اش

شهناز صادقی فر و دختر ۱۷ ساله اش آیناز زارع که در زندان مرکزی ارومیه محبوس هستند از تاریخ ۲۳ مرداد ۹۹ دست به اعتصاب غذا زدند. آنها در اعتراض به بازداشت غیرقانونی آیناز زارع و بلاتکلیف بودن وضعیتش و همچنین صدور حکم سنگین ۱۵ سال حبس برای شهناز صادقی فر اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

اعتصاب غذای خانم صادقی فر در حالی است که وی به دلیل بودن در مناطق جنگی کردستان دو ترکش خمپاره در قلبش دارد. وی نیاز به جراحی فوری دارد اما طی ۱۱ ماه گذشته از هر گونه خدمات درمانی محروم بوده است. وی پیشتر مورد عمل جراحی قرار گرفته و اکنون محل عمل او به شدت عفونت کرده است.

اجرای حکم زندان برای یک معترض به حجاب اجباری

آخرین وضعیت زنان زندانی سیاسی در زندان های ایران
زهرا جمالی

زهرا جمالی شهروند معترض به حجاب اجباری در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۹ پس از حضور در دادسرای شهرستان کنگاور بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود(۶ ماه حبس) به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد. او همچنین در پرونده ای دیگر به ۹۱ روز حبس، ۲میلیون تومان جزای نقدی و ۵۴۸ ساعت شرکت در کلاس های عفاف و حجاب محکوم شد.

خانواده جمالی به دلیل شیوع ویروس کرونا در زندان نگران وضعیت سلامتی فرزندشان هستند. زهرا جمالی گفت یکی از زندانیان محبوس در قرنطینه، جایی که زهرا در آن نگهداری می شود، به بیماری کرونا مبتلا و به بیمارستان اعزام شده است.

زهرا جمالی به همراه خواهرش سمیرا جمالی در تاریخ ۸ اسفند ۹۷ ویدئویی در اعتراض به حجاب اجباری تهیه کردند و سپس بازداشت شدند. این دو خواهر هنگام بازداشت از طرف مأموران امنیتی مورد بی احترامی و توهین های جنسی قرار گرفتند.

فاطمه داوند- «از حضور در اعتراضات پشیمان نیستم»

زندانی سیاسی فاطمه داوند روز ۱۶ مرداد ۹۹ برای تحمل دوران محکومیت به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. وی به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در اغتشاشات» (اعتراضات آبان ۹۸) و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۵ سال و ۵ ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

فاطمه داوند طی اظهاراتی به شرح مفصلی از بازداشت و شرایط حبس خود پرداخته و همچنین اذیت آزاری که او در مورد اخذ اعتراف اجباری متحمل شده پرداخت. وقتی از او خواسته شد که به حکم خود اعتراض کند و درخواست دادگاه تجدید نظر کند گفت: «من دو ساعت توضیح دادم که این اتهام ها دروغ است و من به فقر و نداری معترض بوده ام و هستم. من ترسی از زندان ندارم، نگران بچه هایم هستم. هنوز به فقر معترضم… از حضور در اعتراضات پشیمان نیستم.»

دستگیری اعضای سازمان غیر دولتی جمعیت امام علی

زهرا رحیمی مدیر عامل جمعیت امام علی روز ۲۵ مرداد ۹۹ به دادسرا احضار شد. تعدادی از اعضای این نهاد خیریه نیز بازداشت شده اند. طی حداقل ۵۰ روزی که از بازداشت آنها می گذرد، این افراد هیچ کدام وکیل نداشته و مجبور هستند به وکیل تسخیری تن بدهند. وکلای این جمعیت غیر دولتی این اقدام رژیم را اساساً سیاسی عنوان کردند. آنها همچنین گفتند این جمعیت شخصیت حقوقی دارد و نمی شود اینها را از هم جدا کرد. نهادهای امنیتی رژیم در پاسخ به این دستگیری ها گفته اند «اعضا را گرفتیم و با جمعیت مشکل نداریم!»

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: