امنیت کلاب هاوس

‏اشتباهی که ممکنه درباره خصوصیت کلاب‌هاوس مرتکب بشیم اینه که فکر کنیم خصوصیت مهمش اینه که مخصوص آیفونه. در حالی که مهم‌ترین خصوصیتش اینه که فقط با دعوت و شماره تلفن واقعی می‌شه عضوش شد. این یه خصوصیته که برای برخی مخالفان جمهوری اسلامی که در ایرانن محدودیت ایجاد می‌کنه.

‏این لشگرکشی که طیف‌های مختلف استمرار جمهوری‌اسلامی راه انداختن، بر چنین بنایی استواره. همون وضعی که وقتی مردم در آبان اینترنت نداشتن، شاهدش بودیم؛ خاموش بودن صدای بخش زیادی از فعالان که ناشناس و از ایران در اینترنت حضور دارن.

‏اگر کسی اومد گفت فضای کلاب‌هاوس نشانه جریان واقعی‌تر سیاست در ایرانه، اینو بهش یادآوری کنید که حکومت ایران دنبال کشتن، زندانی کردن و خاموش کردن صداهاست و به همین دلیل خیلی‌ها که در ایرانن، می‌ترسن عضو اپی بشن که لازمه توش شماره تلفنشون رو از طریق یک نفر دیگه اعلام کنن.

‏اون «خبرنگار» و «استاد»ی هم که بیرون از ایران نشسته و می‌گه «با حضور ایرانیان» برگزار شد، داره این واقعیت رو پنهان می‌کنه که آدم‌های زیادی در ایران از ترس جونشون نمی‌تونن اونجا فعالیت کنن.

‏کلاب‌هاوس در میان طیف‌های مختلف جامعه استفاده‌کننده وب در دنیا داره رشد می‌کنه و اقبال بهش، مخصوص طیف و گروه خاصی در ایران نیست. ولی بدونیم فضای سیاسیش شبیه اون حالت گهیه که اینترنت آبان ۹۸ داشت؛ خالی از صدای بسیاری از مردم «واقعی و ناشناس» که در ایرانن ولی نمی‌تونن صحبت کنن.

‏یادآوری: اگر در ایرانید و براتون مهمه ناشناس باشید، این قاچاقچیای اسلحه و سران کارتلای مواد مخدر که در ایران به نام وزیر و وکیل (MJ) معرفی می‌شن، به شرکت‌هایی بیرون ایران دسترسی دارن که می‌تونن به اطلاعات اپ‌ها دسترسی داشته باشن.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: