گزارشی از آخرین وضعیت اعتراضات در گنبدکاووس/ بازداشت شماری از شهروندان معترض

در پی آزار جنسی دو کودک خردسال توسط نگهبان سد گلستان، در چند روز اخیر جمع کثیری از مردم شهرستان گنبد کاووس در اعتراض به این رخداد در مقابل دادگستری این شهرستان دست به تجمع زدند.

اعتراض مردم پس از آن در مناطق مختلف این شهرستان ادامه یافت که رییس دادگستری گنبد کاووس ضمن «شایعه» خواندن تجاوز به دو کودک، از تفهیم اتهام «آدم ربایی» در خصوص متهم به تجاوز خبر داد و گفت که افرادی با استفاده از فضای مجازی قصد تهییج مردم را داشتند و معترضان را به برخورد تهدید کرد. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده نشان دهنده به خشونت کشیده شدن تجمع با حضور نیروهای امنیتی و انتظامی است. در جریان اعتراضات شماری از شهروندان معترض نیز بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ و در پی آزار جنسی دو کودک خردسال توسط نگهبان سد گلستان جمع کثیری از مردم شهرستان گنبد کاووس در اعتراض به این رخداد در مقابل دادگستری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز گذشته علی یزدانی، رئیس دادگستری گنبدکاووس در یک مصاحبه تلویزیونی تجمع اعتراضی صورت گرفته را با تحریک “معاندین نظام” توصیف کرد که به ادعای او با ورود دادستانی و گفت‌گو با مردم از ادامه تجمع جلوگیری شده است. وی در ادامه خبر از تفهیم اتهام متهم این پرونده در خصوص اتهام “آدم ربایی” داد و افزود که شماری از معترضان که به ادعای او موجب “تخریب وسایل و تجهیزات” نیروی انتظامی شده بودند، تحت بازداشت قرار دارند.

یزدانی همچنین مدعی شده که «طبق نظریه پزشکی قانونی شهرستان گنبد، موضوع تجاوز تایید نشد و این شایعه‌ای بود که از سوی برخی از افراد صورت گرفته بود.»

به گفته منابع محلی به دنبال اظهار نظر رئیس دادگستری گنبدکاووس اعتراضات مردمی در مقابل دادگستری و سایر مناطق شهرستان گنبدکاووس شدت گرفته و با ورود نیروهای نظامی و امنیتی در برخی موارد به خشونت کشیده شده است.

در همین خصوص امروز چهارشنبه ۴ فرودین‌ماه هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری استان گلستان در زمان بازدید از دادگستری این شهرستان ضمن تایید بازداشت متهم این پرونده تعرض مدعی شد: «رسیدگی به پرونده کودک آزاری در گنبدکاووس به سرعت و با قاطعیت ادامه دارد.»

روز دوشنبه ۲ فروردین، امجد آخوند نظری امام جمعه اهل سنت روستای قره بلاغ شهرستان علی آباد در جریان یک لایو اینستاگرامی خواستار ورود و رسیدگی فوری نهادهای قضایی و امنیتی به این پرونده شد. وی همچنین از بازداشت دهیار روستای عرب سورنگ  و یوسف آخوند ایگدر آتابای، روحانی اهل سنت این روستا توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات خبر داده و خواهان آزادی این شهروندان شد.

روز یکشنبه ۱ فروردین‌ماه امسال، اهالی روستای “عرب سورنگ” گنبدکاووس، در اعتراض به مورد تجاوز قرار گرفتن دو کودک خردسال هفت و هشت ساله توسط نگهبان ۵۴ ساله سد گلستان، دست به تجمع اعتراضی زدند و نهایتا با دخالت نیروهای انتظامی متهم بازداشت و به مراجع قضایی منتقل شد.

عرب سرنگ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان است.

نمایشگر ویدیو

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: