بیش از چهار ماه بلاتکلیفی سه شهروند بهایی در زندان سمنان

بهنام اسکندرانی، یلدا فیروزیان و اردشیر فناییان، سه شهروند بهایی ساکن سمنان، علیرغم گذشت بیش از ۴ ماه، به صورت بلاتکلیف در زندان این شهر در بازداشت به سر می برند. گفته می شود پرونده این شهروندان به دادگاه انقلاب ارسال شده با این حال تاکنون از داشتن وکیل محروم مانده اند. در این میان بهنام اسکندرانی با وجود آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم کماکان از ملاقات و تماس با خانواده خود محروم است. این شهروندان در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد به زندان سمنان منتقل شدند.
ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با گذشت بیش از ۴ ماه، سه شهروند بهایی ساکن سمنان کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می برند.
گفته می شود پرونده بهنام اسکندرانی (اسکندریان)، یلدا فیروزیان و اردشیر فناییان به دادگاه انقلاب سمنان ارسال شده است با این حال این شهروندان تا کنون از حق داشتن وکیل محروم بوده اند.
یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان بهایی به گزارشگر هرانا گفته است: “علیرغم ارسال پرونده این شهروندان به دادگاه انقلاب سمنان با دخالت نهادهای امنیتی از آزادی موقت آنان جلوگیری شده و به صورت بلاتکلیف در انتظار برگزاری دادگاه هستند. با توجه به عدم اجازه تماس و ملاقات به آقای اسکندرانی و ضرب و شتم وی توسط دو زندانی دیگر، این احتمال می‌رود که ممانعت از آزادی و ملاقات به جهت از بین رفتن آثار ضرب و شتم و بازجویی های تحت فشار بوده باشد”.
به گفته این منبع مطلع، بهنام اسکندرانی، پس از مقاومت در بازجویی های تحت فشار جهت اعترافات اجباری، به قرنطینه زندان سمنان در کنار دو زندانی دیگر منتقل شده و توسط آنان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته است.
عدم پاسخ‌دهی صریح مسئولین در این خصوص در کنار ممانعت از آزادی موقت این شهروندان باعث افزایش نگرانی خانواده های این شهروندان بهایی شده است.
لازم به ذکر است در تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۸، این سه شهروند بهایی ساکن سمنان توسط مامورین اداره اطلاعات و با ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. مامورین در زمان بازداشت تعدادی از وسایل شخصی این شهروندان را نیز ضبط کرده و با خود برده بودند.
لازم به ذکر است اردشیر فنائیان یکی از بازداشت شدگان پیشتر نیز در سال ۹۲ به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم و در تاریخ ۱۸ دی ماه همان سال جهت تحمل حبس بازداشت شده بود. علیرغم لغو قانون دستگیری مشمولین نظام وظیفه، در دوران حبس به حکم قضایی از وی تعهد گرفته شده بود که پس از پایان محکومیت جهت انجام خدمت نظام وظیفه خود را معرفی کند.
شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

منتشرشده به‌دست mahdiyar

یک پناهنده سیاسی و عضو کانون حقوق بشر از آنجا که بازشناسی حرمت ذاتی آدمی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده ی بشری بنیان آزادی، عدالت و صلح در جهان است. از آنجا که بی اعتنایی و تحقیر حقوق انسان به انجام کارهای وحشیانه انجامیده به طوری که وجدان آدمی را در رنج افکنده است. از آنجا که پدید آمدن جهانی که در آن تمامی ابناء بشر از آزادی بیان و عقیده برخوردار باشند و به رهایی از هراس و نیازمندی رسند، به مثابه عالیترین آرزوی همگی انسانها اعلام شده است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: